Історія створення

Обласний центр естетичного виховання був заснований в 1974 році як художній відділ музею ім. О.В. Суворова.

Колекцію майбутнього музею понад 15 років збирала і комплектувала 1-й директор картинної галереї Е.М. Євдокимова. 1 серпня 1987 року згідно Наказу Міністерства культури України була відкрита Ізмаїльська картинна галерея, як філія Одеського художнього музею. У 1994 р. Ізмаїльська картинна галерея реорганізована в самостійний державний музей обласного підпорядкування. У 1999 р. за активну культурно-просвітницьку роботу і за внесок у державну програму по духовному вихованню населення, Одеська обласна державна адміністрація надала картинній галереї статус Обласного центру естетичного виховання, який складається з 3-х розділів: картинної галереї, студії телебачення, науково-просвітницького відділу. ОЦЕВ розташований в центрі міста Ізмаїл в будівлі 1974 р. споруди. Загальна музейна площа становить 1418 м2, фондосховище 371,8 м2. Колекція музею налічує більше 6000 творів. В 2021 році Обласному Центру естетичного виховання було присвоєно ім’я Емілії Миколаївни Євдокимової, засновниці Ізмаїльської картинної галереї та першого телебачення в Подунав’ї, почесного громадянина міста Ізмаїл. Основу колекції складають твори мистецтва з фондів Міністерства культури України, СХ України, Одеського художнього музею, а також художні твори з приватних колекцій. Розділи музею: - сучасне мистецтво (живопис, графіка, скульптура); - декоративно-прикладне мистецтво України; - українське мистецтво XVII-XIX ст.; - західноєвропейське мистецтво XVI-XIX ст.; - іконопис і предмети культу XVII-XIX ст.; - мистецтво народів Сходу.
З 2012 р. Обласний центр естетичного виховання очолює Ірина Федорова, яка працює в Ізмаїльській картинній галереї з першого дня її заснування відразу після закінчення Одеського державного університету ім. Мечникова. Вона пройшла шлях від молодшого наукового співробітника до директора Центру. За її ініціативи з’явилися нові напрямки в діяльності Обласного центру естетичного виховання. Основна діяльність ОЦЕВ спрямована на збереження, вивчення і поповнення високохудожньої колекції. ОЦЕВ використовує в своїй роботі інноваційний підхід до розуміння ролі музею як культурно-просвітницького центру «вивчаючи» і аналізуючи досвід кращих українських і зарубіжних музеїв, приділяючи особливу увагу роботі з населенням, де одним з пріоритетних напрямків є робота з молоддю та дітьми різних вікових категорій. У своїй культурно-просвітницькій діяльності ОЦЕВ став одним з лідерів серед художніх музеїв по організації і відкриттю Міжнародних, Всеукраїнських, регіональних художніх виставок, фестивалів мистецтв, пленерів, а також арт-проектів, присвячених Міжнародному Дню музеїв, відзначення Дня міста та ін. Завдяки професійному, креативному підходу, різноманітним програмам, ці культурно-масові заходи привертають все більше глядацької аудиторії, справжніх цінителів образотворчого мистецтва, мають широкий резонанс не тільки в Україні, а й за кордоном.
В 2017 році у ОЦЕВ в галузі масово-просвітницької роботи було проведено 85 масово-просвітницьких заходів, відкрито 39 художніх виставок, 9 з яких міжнародні. Відкриття художніх виставок тематика і організація - це особлива сторінка в культурно-освітній діяльності ІКГ. Це результат співпраці ІКГ із НСХУ, самостійне вирішення проблеми доставки художніх виставок в Ізмаїл це оперативний професійний монтаж і демонтаж експозиції, головна складова успішної виставкової діяльності ОЦЕВ і можливості знайомити жителів Придунайського регіону з видатними художниками України та інших країн. - ювілейна персональна виставка народного художника України, ректора Національної академії образотворчих мистецтв та архітектури, академіка та першого президента Національної академії мистецтв України – Чебикіна А.В. (м. Київ); - «Море акварелі» - всеукраїнська та міжнародна виставка за участю художників з України, Молдови, Німеччини, Китая); - виставки до Днів Польщі в Ізмаїлі за підтримки генерального консула Республіки Польща в Одесі та Польського дому «Куяви» в Ізмаїлі; - фотовиставка «Прагнення до кращого життя» із Китайської народної республіки за підтримки генерального консульства КНР в Одесі; - фотовиставка Всеукраїнської газети «День» з проведенням брифінгу провідних журналістів газети; - "Горизонти Нарвської фотографії", «Рига» - 55» (Естонія, Латвія); - Прес-паті у рамках міжнародного рок-фестивалю «Дунайська Січ», в якому прийняли участь журналісти провідних телеканалів України, заступник голови Одеської ОДА Сергій Колебошин, депутати Верховної Ради на чолі з Миколою Княжицьким - Головою Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності.
Новим напрямком в культурно-просвітній діяльності ОЦЕВ стало проведення Міжнародних фестивалів мистецтв в рамках організації художніх виставок. Це відкрило в житті ОЦЕВ нові можливості і більш тісні зв'язки з музеями, галереями, культурними центрами та відомими художниками багатьох країн. Міжнародні фестивалі мистецтв в рамках організації художніх виставок проводяться під патронатом губернатора Одеської області, за підтримки та участі департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської ОДА, на яких присутні представники генеральних консульств Румунії, Молдови, Греції, Польщі, та ін. Міжнародний фестиваль мистецтв «Дружба через мистецтво може змінити світ» проходив спільно з Афінським Міжнародним фестивалем Мистецтв, керівником якого є доктор технічних наук, дослідник, професор Південно-Східного Університету, Такіс Олексіо. У виставці взяли участь 82 художника з 15 країн світу (Америки, Англії, Італії, Греції, Німеччини, Латвії, Азербайджану, Мексики, Голландії та ін.). «Емілія» - новий міжнародний арт-проект, присвячений пам’яті унікальної людини – творця Ізмаїльської картинної галереї та першого телебачення в Подунав’ї – Емілії Миколаївни Євдокимової, в якому беруть участь художники з Великобританії, США, Канади, Болгарії, Молдови, Іорданії, Литви, та ін; Щорічний Міжнародний дитячий фестиваль мистецтв і Міжнародна виставка дитячого малюнка «Дунай - ріка дружби», об'єднує юних художників всіх країн, що населяють береги великої європейської річки Дунай. Завдяки інтернет - голосуванню міжнародне журі, що складається з відомих художників і галеристів вибирає кращих з найкращих. Фестивальний рух має на меті популяризацію образотворчого мистецтва Придунав’я, об'єднання дітей різних країн світу, а також є можливістю представити найкращі дитячі колективи Півдня України. «Ніч у музеї» в Ізмаїльській картинній галереї – це проект, присвячений Міжнародному дню музеїв. Цей захід став таким популярним, що в ньому беруть участь гості та митці з різних міст України, а також з різних країн світу Міжнародні фестивалі проходять як в залах галереї, так і за її межами. Завдяки дозволу міської влади, перекривається одна з центральних вулиць та трас міста, для виступу кращих дитячих колективів всього регіону, які збирають велику кількість глядачів і гостей. Програми для дітей ОЦЕВ імені Емілії Євдокимової неодноразово відмічалися високими нагородами на обласному та всеукраїнському рівні. Одні з найбільш значимих за останній час – «Ukrainian Business Award 2022», «Вибір країни 2021», а також почесні грамоти Голови Одеської обласної військової адміністрації та Одеської обласної ради.
Широкомасштабна програма «Музейна педагогіка» була створена в ОЦЕВ за підтримки Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук України, Інституту обдарованої дитини НАПН України сумісно з загальноосвітніми школами міста - проводяться серії тематичних екскурсій; - інтегровані заняття спільно з вчителями предметниками; - наукові семінари; - науково-практичні конференції; - заняття з естетичного виховання дошколярів і школярів; Цей проект дає музейному працівнику і педагогу багатющу палітру методологічних прийомів і широкий діапазон в діяльності музею.
Сучасні комп'ютерні технології також впроваджують в музейну діяльність, перш за все з метою комп'ютеризації фондів. У 2014 р. за розпорядженням МК України була проведена зйомка всіх інвентарних книг, з занесенням на DVD диски, які були надані в Управління культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської ОДА та Міністерство культури України. З 2016 року була проведена повна інвентаризація предметів, що знаходяться на зберіганні в ОЦЕВ. Для реалізації проектів в області мультимедіа, ОЦЕВ спільно з Малою академією наук здійснює проект «Музейний портал» на сайті МАН (www.man.gov.ua), де був створений віртуальний тур залами ІКГ https://museum-portal.com/ua/muzeyi/104_izmayilska-kartinna-galereya. У сферичну панораму вбудована загальна інформація про музей, історія його створення і колекцію.
ОЦЕВ для популяризації своєї діяльності використовує соцмережі: створена сторінка Facebook. На YouTube розміщується інформація, головних подій, що відбуваються в місті. В 2013 р. Ізмаїл відвідала знімальна група центрального швейцарського телебачення м. Цюріха на чолі з генеральним продюсером швейцарського радіо і телебачення Йоханом Франком з метою створення документального фільму «Подорож в незнайому Європу», який розповідає про діяльність Обласного центру естетичного виховання: в якому особлива роль приділяється роботі з підростаючим поколінням. Та як унікальний синтез взаємодії художнього музею зі студією телебачення. В ОЦЕВ створена команда фахівців, де поряд з досвідченими співробітниками, працюють молоді талановиті креативні спеціалісти.
Музеї у сучасному суспільстві розглядаються як невід’ємна складова його соціокультурного простору. Ізмаїльська картинна галерея є осередком просвіти, Центром духовного розвитку, який формує культурне середовище в Придунав’ї. Студія телебачення грає важливу роль в популяризації усіх закладів культури міста та Придунайського регіону по відродженню національної культури України. В цілому, Обласний центр естетичного виховання – це дім, де зібрані безцінні скарби минулого і сьогодення, але він тільки тоді буває світлим, радісним і теплим, коли він ще й дім, де працюють люди, для яких ця праця – усе життя, уся любов.